9 slovenských národných parkov, ktoré nám môže každý závidieť

Národné parky sú po celom svete symbolom ochrany prírody. Vedeli ste, že prvý národný park bol založený v Amerike už v roku 1872? Od založenia národného parku Yellowstone vznikli po celom svete stovky národných parkov, ktoré nás neprestávajú udivovať. 24. mája si každoročne pripomíname svetový deň týchto chránených území. Prečítajte si o deviatke slovenských národných parkov, ktoré nám môžu závidieť široko-ďaleko! 

 

Pieninský Národný Park (PIENAP)

Národný Park Pieniny

Začneme neobvykle, tým najmenším. Rozloha mu však neuberá z krásy, výnimočnosti alebo zaujímavosti. Jeho územie sa stalo národným parkom v roku 1967 a spolu s poľským Pieninskim Parkom Narodowym bol prvým medzinárodným parkom v Európe. Dôvod ochrany tohto územia spoznáte na prvý pohľad. Husté lesy, skalnaté bralá, zelené lúky plné života. Možno ale neviete, že Pieniny sú viac ako bohaté aj na vzácnu faunu a flóru. Žije tu napríklad 766 druhov motýľov a vyše 200 druhov stavovcov. Ani nemusíme hovoriť, že typickým znakom Pienin sú drevené plte vznášajúce sa na hladine Dunajca. Aby ste sa lepšie vyznali v tom, čo všetko Pieniský národný park ponúka, nezabudnite si pozrieť naše tipy na výlety nižšie.

 

Tipy na výlet - Pieniny:

Splav Dunajca na pltiach , Červený kláštor, turistika na Tri Koruny, cykloturistika popri Dunajci

Turistická mapa - Pieniny

 

Tipy na ubytovanie - Pieniny:

Ubytovanie Pieniny

Zobraziť ponuku v Penzióne pod Troma Korunami

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Pieniny

 

 

 

Tatranský národný park (TANAP)

Tatranský národný park

Pokračujeme veteránom medzi našimi národnými parkmi. Založením v roku 1949 je TANAP najstarším národným parkom na našom území. Spolu s poľskou stranou Tatier sú od roku 1993 zároveň biosferickou rezerváciou UNESCO. Tento park skutočne praje turistom - topánky si tu môžete zodrať až na 600 kilometroch turistických trás. Počas turistiky vám oko pohladí vyše 100 plies, niekoľko vodopádov a strmé štíty, ktoré vzbudzujú poriadny rešpekt.

 

Tipy na výlet - Tatranský národný park:

Belianska jaskyňa, Vodopád skok, Obroský vodopád, Veľké Hincovo pleso, Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici

Turistická mapa - Tatranský národný park

 

Tipy na ubytovanie - Vysoké Tatry:

Ubbytovanie Vysoke Tatry - hotel International

 

Zobraziť ponuku v Hoteli International

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Vysoké Tatry

 

 

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny

Tento park je možno menej známy, menej navštevovaný a menej prešpikovaný atrakciami, ale to je práve jeho výhoda! V národnom parku Poloniny totiž zažijete skutočnú slovenskú divočinu. Nájdete ho na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou od roku 1997. Jedná sa teda o "nováčika" medzi našimi národnými parkmi. Toto územie patrí medzi jedno z najmenej osídlených miest Slovenska. No a práve preto tu na mnohých miestach nájdete prírodu v pôvodnom stave tak, ako ju mnohí ani nepoznáme. Svoj domov tu našlo veľa vzácnych druhov rastlín aj živočíchov. Najväčšou raritou je výskyt obrovského zubra hrivnatého, ktorý je blízkym príbuzným amerického bizóna. Medzi ďalšie zaujímavosti Národného parku Poloniny patria aj bukové pralesy, najmä prísne chránený prales Stužica.

 

Tipy na výlet - Poloniny:

Prales Stužica, kúpalisko Sninské rybníky, Sninský kameň, drevené kostolíky v dedinkách Jalová a Kalná Ráztoka, Park tmavej oblohy Poloniny

Turistické chodníky - Poloniny

Cyklotrasy - Poloniny

 

Tipy na ubytovanie - Poloniny:

Ubytovanie Poloniny

Zobraziť ponuku v Hoteli Glamour

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Východné Slovensko

 

 

Národný park Veľká Fatra (NPVF)

Národný park Veľká Fatra

NP Veľká Fatra, ktorý je náš najmladší národný park nájdete na území Žilinského a Banskobystrického kraja. Status národného parku si zaslúžil najmä pre vysoké zastúpenie pôvodných bukových lesov a horských pastvín, ktoré sa datujú až do obdobia Valašskej kolonizácie v 15.-17. storočí. V Harmaneckej doline sa dokonca nachádza pravdepodobne najväčšia lokalita s výskytom tisa v celej Európe. Veľká Fatra je však bohatá aj na zásoby pitnej vody vďaka častým zrážkam ale malému výparu.  Rôzne druhy skál a pôdy, strmé horské lúky, skalné bralá a husté lesy dávajú tomuto národnému parku osobitý charakter, ktorý si zamilujete. Zamilovali si ho napríklad aj medveď hnedý, rys ostrovid, vlk dravý a mnoho vzácnych druhov rastlín.

 

Tipy na výlet - Veľká Fatra:

Vrchy Ostrá a Tlstá, skanzen Vlkolínec, Harmanecká jaskyňa, Hrad Blatnica 

Turistická mapa - Veľká Fatra

 

Tipy na ubytovanie - Veľká Fatra

Ubytovanie Veľká Fatra

Zobraziť ponuku v Hoteli Rezident

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Turčianske Teplice

 

 

Národný park Malá Fatra (NPMF)

Národný park Malá Fatra

Územie NP Malá Fatra sa vyznačuje pestrou geologickou stavbou, členitým terénom a množstvom vzácnych druhov fauny a flóry. Práve tieto špecifické vlastnosti ju v roku 1988 dostali na zoznam slovenských národných parkov. Typickým obrazom Malej Fatry sú horské lúky a skalné bralá, ktoré jednoducho musia fascinovať každého. Rastlinstvo v Malej Fatre budete obdivovať počas každej prechádzky a turistiky - stretnúť tu môžete vzácne horské rastliny, ale aj medveďa hnedého alebo rysa. Typickým pre Malú Fatru je pohľad na vrch Veľký Rozsutec, ktorý je aj v logu národného parku.

 

Tipy na výlet - Malá Fatra:

Jánošíkove diery, Veľký Rozsutec, Rozhľadňa Terchovské srdce

Turistická mapa - Malá Fatra

 

Tipy na ubytovanie - Malá Fatra:

Ubytovanie Malá Fatra

Zobraziť ponuku v Hoteli Bránica

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Malá Fatra

 

 

Národný park Muránska planina (NPMP)

Národný park Muránska planina

NP Muránska planina je ďalší menej známy národný park, ktorý je však o to zaujímavejší. Davy turistov tu pravdepodobne nestretnete, takže si môžete užívať výnimočný pokoj a nedotknutú prírodu. Muránska planina sa nachádza v okresoch Brezno, Rimavská Sobota a Revúca. NP je chránený od roku 1997. Vo svojich útrobách skrýva viac ako 250 jaskýň, 15 priepastí a mnohé skalné či krasové útvary. No jednoducho, je sa na čo pozerať! Najdlhší jaskynný systém Muránskej planiny, Bobačka, je dlhý až 3 kilometre. Divočinu Muránskej planiny môžete skúmať na viac ako 300 kilometroch turistických trás. Ale dajte pozor! Svoj domov tu má nespočetné množstvo vzácnych živočíchov vrátane vlka alebo medveďa. Turistika na Muránskej planine však stojí za to :) Napríklad v juhovýchodnej časti NP Muránska planina nájdete Veľkú lúku, kde môžete naživo vidieť asi 300 polodivokých koní!

 

Tipy na výlet - Muránska planina:

Muránsky hrad, Čertova roklina, parná zubačka na trase Pohronská Polhora (Zbojská) - Tisovec

Turistická mapa - Muránska planina

 

Tipy na ubytovanie - Muránska planina:

Ubytovanie Muránska planina

Zobraziť ponuku na Prednej hore

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Muránska planina

 

 

Národný park Slovenský raj

Národný park Slovenský raj

NP Slovenský raj si určite nezmýlite so žiadnym iným parkom! Rokliny, strmé skalné zrázy, horské bystriny a adrenalínové rebríky. Toto nájdete len v Slovenskom raji. Hlavným stvoriteľom všetkých lákadiel Slovenského raja je rozhodne voda, konkrétne rieka Hornád. Tá vyhĺbila mohutné rokliny, ale aj jaskyne, ktorých by ste tu napočítali viac ako 350. Jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou Slovenského raja je však Dobšinská ľadová jaskyňa. Tá je od roku 2000 lokalitou svetového dedičstva UNESCO. Rieka prekonáva veľké výškové rozdiely, čomu vďačíme za početné množstvo väčších či menších vodopádov. Prvé chránené územie tu bolo vyhlásené už v roku 1890 no pomenovanie Slovenský raj sa prvýkrát vyskytlo až v roku 1921 v časopise Krásy Slovenska. Ak si chcete vychutnať Slovensko, jeho prírodu a všetko unikátne z našej krásnej krajiny, neváhajte navštíviť práve NP Slovenský raj. V našej ponuke nájdete skvelé možnosti ubytovania práve v Slovenskom raji.

 

Tipy na výlet - Slovenský raj:

Rokliny Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol a Kyseľ, Zrúcaniny kláštora na Kláštorisku, Palcmanská maša, Stratenský kaňon

Turistická mapa - Slovenský raj

 

Tipy na ubytovanie - Slovenský raj:

Slovenský raj ubytovanie

Zobraziť ponuku v Hoteli Čingov

 

 

Zobraziť ponuku v Grand Hoteli Spiš***

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Slovenský raj

 

 

Národný park Slovenský kras

Národný park Slovenský kras

Už podľa názvu je jasné, že na území NP Slovenský kras nájdete početné krasové útvary. Slovenský kras neďaleko maďarských hraníc je najväčším krasovým územím v strednej Európe. Zároveň má najviac podzemných priestorov, jaskýň a priepastí - dokopy viac ako 1100. Svojou výnimočnosťou to dotiahli až na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO. Napríklad jaskynný systém Skalistého potoka je dlhý až 5,6 kilometra. Jaskyne v Slovenskom krase však nie sú jediným lákadlom. Nájdete tu aj bohatú sieť turistických trás, cyklotrás ale aj kopec možností na horolezectvo či bežkovanie. Ak vás NP Slovenský kras zaujal, zamierte do okresov Rožňava a Košice-okolie. 

 

Tipy na výlet - Slovenský kras:

Jaskyňa Domica, Zádielska tiesňava, Krásnohorská jaskyňa, Silická ľadnica, Kaštieľ Betliar

Mapa NP Slovenský kras

 

Tipy na ubytovanie - Slovenský kras:

Ubytovanie slovensky kras

 

Zobraziť ponuku v kúpeľoch Štós

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Slovenský Kras

 

 

Národný park Nízke Tatry (NAPANT)

Národný park Nízke Tatry

Na koniec som si nechal rozlohou najväčší národný park na Slovensku a svoju srdcovku, Nízke Tatry. Rozloha NP Nízke Tatry je až 1 830 km²! Legendárne vrcholy Ďumbier, Chopok alebo Kráľova Hoľa pozná každý. Národný park Nízke Tatry však má aj ďalšie lákadlá, ktoré stoja za objavenie. Jednou z mnohých zaujímavostí NAPANTu je napríklad ikonický vrch Kráľova Hoľa. Pod ním totiž pramenia až štyri známe slovenské rieky - Hron, Váh, Hnilec a Hornád. Pre Nízke Tatry sú typické husté ihličnaté aj listnaté lesy a kosodrevinový porast od nadmorskej výšky 1500 m.n.m. Zaujímavosťou Nízkych Tatier, rovnako ako Vysokých Tatier, je výskyt kamzíka tatranského. Celá dnešná populácia v tomto parku je potomstvom tridsiatich jedincov, ktorí sem boli postupne sťahovaní z Vysokých Tatier v 70-tych rokoch. 

 

Tipy na výlet - Nízke Tatry:

Jaskyňa mŕtvych netopierov, Čiernohronská lesná železnica, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Chmarošský viadukt, Stanišovská jaskyňa

Turistická mapa - Národný park Nízke Tatry

 

Tipy na ubytovanie - Nízke Tatry:

Nízke Tatry Ubytovanie

Zobraziť ponuku v hoteli Ostredok

 

 

Zobraziť ubytovanie v lokalite Nízke Tatry

 

 

Naša cesta po slovenských národných parkoch je na konci. Ktorý je váš obľúbený? Ktorý NP poznáte najlepšie? Je jedno ktorý park navštívite ako prvý. Sklamanie u žiadneho nehrozí :) Pri vašich výletoch ale nezabúdajte, že ich hlavným cieľom je chrániť vzácne prírodné bohatstvo. A v prípade, že máte v malíčku všetkých 9 parkov, ticho vám závidím :) Napíšte nám do komentárov, ktorý slovenský národný park je váš najobľúbenejší!


Zdieľaj článok na sociálnych sieťach:

Jakub Ježík

Marketingový špecialista

Jakub sa venuje online marketingu. Rád píše, vymýšľa všetko možné a stará sa o tvorbu video obsahu. Vo voľnom čase ho baví história, hudba a cestovanie.

Ďalšie články z kategórie Objavte Slovensko:

ZľavaDňa využíva súbory cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať vašu používateľskú skúsenosť a pre marketingové účely. Viac informácií nájdete tu. Rozumiem