9 slovenských národných parkov, ktoré nám môže každý závidieť
Objavte Slovensko, Cestovanie | Jakub | 25 február 2020Národné parky sú po celom svete symbolom ochrany prírody. Vedeli ste, že prvý národný park bol založený v Amerike už v roku 1872? Od založenia národného parku Yellowstone vznikli po celom svete stovky národných parkov, ktoré nás neprestávajú udivovať. 24. mája si každoročne pripomíname európsky deň týchto chránených území. Prečítajte si o deviatke slovenských národných parkov, ktoré nám môžu závidieť široko-ďaleko!
Pieninský Národný Park (PIENAP)
Začneme neobvykle, tým najmenším. Rozloha mu však neuberá z krásy, výnimočnosti alebo zaujímavosti. Jeho územie sa stalo národným parkom v roku 1967 a spolu s poľským Pieninskim Parkom Narodowym bol prvým medzinárodným parkom v Európe. Dôvod ochrany tohto územia spoznáte na prvý pohľad. Husté lesy, skalnaté bralá, zelené lúky plné života. Možno ale neviete, že Pieniny sú viac ako bohaté aj na vzácnu faunu a flóru. Žije tu napríklad 766 druhov motýľov a vyše 200 druhov stavovcov. Ani nemusíme hovoriť, že typickým znakom Pienin sú drevené plte vznášajúce sa na hladine Dunajca. Aby ste sa lepšie vyznali v tom, čo všetko Pieniský národný park ponúka, nezabudnite si pozrieť naše tipy na výlety nižšie.
Tipy na výlet - Pieniny: Splav Dunajca na pltiach , Červený kláštor, turistika na Tri Koruny, cykloturistika popri Dunajci
Tipy na ubytovanie - Pieniny:
Pozrieť ubytovanie v lokalite Pieniny
Tatranský národný park (TANAP)
Pokračujeme veteránom medzi našimi národnými parkmi. Založením v roku 1949 je TANAP najstarším národným parkom na našom území. Spolu s poľskou stranou Tatier sú od roku 1993 zároveň biosferickou rezerváciou UNESCO. Tento park skutočne praje turistom - topánky si tu môžete zodrať až na 600 kilometroch turistických trás. Počas turistiky vám oko pohladí vyše 100 plies, niekoľko vodopádov a strmé štíty, ktoré vzbudzujú poriadny rešpekt.
Tipy na výlety v Tatranskom národnom parku: Belianska jaskyňa, Vodopád skok, Obroský vodopád, Veľké Hincovo pleso, Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici
Turistická mapa - Tatranský národný park
Tipy na ubytovanie - Vysoké Tatry:
Romantický pobyt v Hoteli International****
Pozrieť ubytovanie v lokalite Vysoké Tatry
Národný park Poloniny
Tento park je možno menej známy, menej navštevovaný a menej prešpikovaný atrakciami, ale to je práve jeho výhoda! V národnom parku Poloniny totiž zažijete skutočnú slovenskú divočinu. Nájdete ho na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou od roku 1997. Jedná sa teda o "nováčika" medzi našimi národnými parkmi. Toto územie patrí medzi jedno z najmenej osídlených miest Slovenska. No a práve preto tu na mnohých miestach nájdete prírodu v pôvodnom stave tak, ako ju mnohí ani nepoznáme. Svoj domov tu našlo veľa vzácnych druhov rastlín aj živočíchov. Najväčšou raritou je výskyt obrovského zubra hrivnatého, ktorý je blízkym príbuzným amerického bizóna. Medzi ďalšie zaujímavosti Národného parku Poloniny patria aj bukové pralesy, najmä prísne chránený prales Stužica.
Tipy na výlet - Poloniny: Prales Stužica, kúpalisko Sninské rybníky, Sninský kameň, drevené kostolíky v dedinkách Jalová a Kalná Ráztoka, Park tmavej oblohy Poloniny
Turistické chodníky - Poloniny
Pozrieť ubytovanie v lokalite Východné Slovensko
Národný park Veľká Fatra (NPVF)
NP Veľká Fatra, ktorý je náš najmladší národný park nájdete na území Žilinského a Banskobystrického kraja. Status národného parku si zaslúžil najmä pre vysoké zastúpenie pôvodných bukových lesov a horských pastvín, ktoré sa datujú až do obdobia Valašskej kolonizácie v 15.-17. storočí. V Harmaneckej doline sa dokonca nachádza pravdepodobne najväčšia lokalita s výskytom tisa v celej Európe. Veľká Fatra je však bohatá aj na zásoby pitnej vody vďaka častým zrážkam ale malému výparu. Rôzne druhy skál a pôdy, strmé horské lúky, skalné bralá a husté lesy dávajú tomuto národnému parku osobitý charakter, ktorý si zamilujete. Zamilovali si ho napríklad aj medveď hnedý, rys ostrovid, vlk dravý a mnoho vzácnych druhov rastlín.
Tipy na výlet - Veľká Fatra: Vrchy Ostrá a Tlstá, skanzen Vlkolínec, Harmanecká jaskyňa, Hrad Blatnica
Tipy na ubytovanie - Veľká Fatra
Zobraziť ponuku v Rezidencii Opera *****
Pozrieť ubytovanie v lokalite Turčianske Teplice
Národný park Malá Fatra (NPMF)
Územie NP Malá Fatra sa vyznačuje pestrou geologickou stavbou, členitým terénom a množstvom vzácnych druhov fauny a flóry. Práve tieto špecifické vlastnosti ju v roku 1988 dostali na zoznam slovenských národných parkov. Typickým obrazom Malej Fatry sú horské lúky a skalné bralá, ktoré jednoducho musia fascinovať každého. Rastlinstvo v Malej Fatre budete obdivovať počas každej prechádzky a turistiky - stretnúť tu môžete vzácne horské rastliny, ale aj medveďa hnedého alebo rysa. Typickým pre Malú Fatru je pohľad na vrch Veľký Rozsutec, ktorý je aj v logu národného parku.
Tipy na výlet - Malá Fatra: Jánošíkove diery, Veľký Rozsutec, Rozhľadňa Terchovské srdce
Tipy na ubytovanie - Malá Fatra:
Zobraziť ponuku v Hoteli Boboty vo Vrátnej doline
Pozrieť ubytovanie v lokalite Malá Fatra
Národný park Muránska planina (NPMP)
NP Muránska planina je ďalší menej známy národný park, ktorý je však o to zaujímavejší. Davy turistov tu pravdepodobne nestretnete, takže si môžete užívať výnimočný pokoj a nedotknutú prírodu. Muránska planina sa nachádza v okresoch Brezno, Rimavská Sobota a Revúca. NP je chránený od roku 1997. Vo svojich útrobách skrýva viac ako 250 jaskýň, 15 priepastí a mnohé skalné či krasové útvary. No jednoducho, je sa na čo pozerať! Najdlhší jaskynný systém Muránskej planiny, Bobačka, je dlhý až 3 kilometre. Divočinu Muránskej planiny môžete skúmať na viac ako 300 kilometroch turistických trás. Ale dajte pozor! Svoj domov tu má nespočetné množstvo vzácnych živočíchov vrátane vlka alebo medveďa. Turistika na Muránskej planine však stojí za to :) Napríklad v juhovýchodnej časti NP Muránska planina nájdete Veľkú lúku, kde môžete naživo vidieť asi 300 polodivokých koní!
Tipy na výlet - Muránska planina: Muránsky hrad, Čertova roklina, parná zubačka na trase Pohronská Polhora (Zbojská) - Tisovec
Turistická mapa - Muránska planina
Tipy na ubytovanie - Muránska planina:
Zobraziť ponuku na Prednej hore
Pozrieť ubytovanie v lokalite Muránska planina
Národný park Slovenský raj
NP Slovenský raj si určite nezmýlite so žiadnym iným parkom! Rokliny, strmé skalné zrázy, horské bystriny a adrenalínové rebríky. Toto nájdete len v Slovenskom raji. Hlavným stvoriteľom všetkých lákadiel Slovenského raja je rozhodne voda, konkrétne rieka Hornád. Tá vyhĺbila mohutné rokliny, ale aj jaskyne, ktorých by ste tu napočítali viac ako 350. Jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou Slovenského raja je však Dobšinská ľadová jaskyňa. Tá je od roku 2000 lokalitou svetového dedičstva UNESCO. Rieka prekonáva veľké výškové rozdiely, čomu vďačíme za početné množstvo väčších či menších vodopádov. Prvé chránené územie tu bolo vyhlásené už v roku 1890 no pomenovanie Slovenský raj sa prvýkrát vyskytlo až v roku 1921 v časopise Krásy Slovenska. Ak si chcete vychutnať Slovensko, jeho prírodu a všetko unikátne z našej krásnej krajiny, neváhajte navštíviť práve NP Slovenský raj. V našej ponuke nájdete skvelé možnosti ubytovania práve v Slovenskom raji.
Tipy na výlet - Slovenský raj: Rokliny Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol a Kyseľ, Zrúcaniny kláštora na Kláštorisku, Palcmanská maša, Stratenský kaňon
Turistická mapa - Slovenský raj
Tipy na ubytovanie - Slovenský raj:
Zobraziť ponuku v Park Hoteli Čingov
Pozrieť ubytovanie v lokalite Slovenský raj
Národný park Slovenský kras
Už podľa názvu je jasné, že na území NP Slovenský kras nájdete početné krasové útvary. Slovenský kras neďaleko maďarských hraníc je najväčším krasovým územím v strednej Európe. Zároveň má najviac podzemných priestorov, jaskýň a priepastí - dokopy viac ako 1100. Svojou výnimočnosťou to dotiahli až na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO. Napríklad jaskynný systém Skalistého potoka je dlhý až 5,6 kilometra. Jaskyne v Slovenskom krase však nie sú jediným lákadlom. Nájdete tu aj bohatú sieť turistických trás, cyklotrás ale aj kopec možností na horolezectvo či bežkovanie. Ak vás NP Slovenský kras zaujal, zamierte do okresov Rožňava a Košice-okolie.
Tipy na výlet - Slovenský kras: Jaskyňa Domica, Zádielska tiesňava, Krásnohorská jaskyňa, Silická ľadnica, Kaštieľ Betliar
Pozrieť ubytovanie v lokalite Slovenský Kras
Národný park Nízke Tatry (NAPANT)
Na koniec som si nechal rozlohou najväčší národný park na Slovensku a svoju srdcovku, Nízke Tatry. Rozloha NP Nízke Tatry je až 1 830 km²! Legendárne vrcholy Ďumbier, Chopok alebo Kráľova Hoľa pozná každý. Národný park Nízke Tatry však má aj ďalšie lákadlá, ktoré stoja za objavenie. Jednou z mnohých zaujímavostí NAPANTu je napríklad ikonický vrch Kráľova Hoľa. Pod ním totiž pramenia až štyri známe slovenské rieky - Hron, Váh, Hnilec a Hornád. Pre Nízke Tatry sú typické husté ihličnaté aj listnaté lesy a kosodrevinový porast od nadmorskej výšky 1500 m.n.m. Zaujímavosťou Nízkych Tatier, rovnako ako Vysokých Tatier, je výskyt kamzíka tatranského. Celá dnešná populácia v tomto parku je potomstvom tridsiatich jedincov, ktorí sem boli postupne sťahovaní z Vysokých Tatier v 70-tych rokoch.
Tipy na výlet - Nízke Tatry: Jaskyňa mŕtvych netopierov, Čiernohronská lesná železnica, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Chmarošský viadukt, Stanišovská jaskyňa
Turistická mapa - Národný park Nízke Tatry
Tipy na ubytovanie - Nízke Tatry:
Zobraziť ponuku v penzióne Troika
Pozrieť ubytovanie v lokalite Nízke Tatry
Naša cesta po slovenských národných parkoch je na konci. Ktorý je váš obľúbený? Ktorý NP poznáte najlepšie? Je jedno ktorý park navštívite ako prvý. Sklamanie u žiadneho nehrozí :) Pri vašich výletoch ale nezabúdajte, že ich hlavným cieľom je chrániť vzácne prírodné bohatstvo. A v prípade, že máte v malíčku všetkých 9 parkov, ticho vám závidím :) Napíšte nám do komentárov, ktorý slovenský národný park je váš najobľúbenejší!
Zdieľaj článok na sociálnych sieťach:
Ďalšie články z kategórie Objavte Slovensko:
Najnovšie
- Zakopané: Tieto atrakcie musíte zažiť u našich poľských susedov
- Lacná letná dovolenka na Slovensku: Top miesta, ktoré musíte navštíviť v roku 2025
- Kam v Prahe? Čo tu vidieť za 4 dni?
- 8. marec sa blíži: 10 inšpirácií na darčeky k MDŽ, ktoré potešia každú ženu
- Veľká noc 2025: 7 TOP tipov, ako a kde zažiť Veľkú noc inak