3-mesačné kurzy fotografie pre začiatočníkov, pokročilých aj skôr narodených

Stredoeurópsky dom fotografie - OZ FOTOFO, Bratislava - Staré Mesto

Sledujte prevádzku a upozorníme Vás na novú ponuku

Táto ponuka sa už minula, ale našli sme pre vás ideálnu náhradu:

Zatiaľ bez hodnotení
Garantujeme kvalitu!

3-mesačné kurzy fotografie pre začiatočníkov, pokročilých aj skôr narodených

LokalitaStredoeurópsky dom fotografie - OZ FOTOFO, Bratislava - Staré Mesto (mapa)

Platnosť Platnosť kupónu je od 13.11.2019 do 17.1.2020 podľa dostupnosti.

Prečo je fotografia tmavá, prepálená, neostrá, prečo stratila atmosféru okamihu? Kurz v SEDF s 25-ročnými skúsenosťami je prvým krokom k tomu, aby ste sa zdokonalili v zručnostiach s fotoaparátom, ktoré ste už nadobudli. A ak máte už svoj vek, či v okolí aktívnych rodičov a starých rodičov, v ponuke aj kurz pre skôr narodených.

Pre začiatočníkov

Tento kurz je prvým krokom k tomu, aby ste sa efektívne naučili ovládať svoj fotoaparát. Preberiete základné fotografické témy: portrét, krajina, zátišie.

Povedú vás profesionálni lektori, umeleckí fotografi - Rudolf Lendel a Jana Kirschnerová, to znamená, že budete mať pohľad dvoch odborníkov na vašu tvorbu.

Úspešní absolventi získajú certifikát o absolvovaní kurzu, organizovaného Stredoeurópskym domom fotografie.

Program

 • stručný prehľad z histórie tém portrét, zátišie, krajina základy ovládania digitálnej zrkadlovky- použitie v praxi pri cvičeniach
 • svetlo a jeho vlastnosti (tvrdé, difúzne)
 • teplota svetla
 • nastavenia - clona, čas, ISO, expozícia, WB, ostrenie
 • kompozícia
 • rozhovory o vašich prácach, výber cyklu najlepších fotografií

Pre pokročilých

Fotokurz je vhodný pre mierne pokročilých až pokročilých. Začiatočník drží zrkadlovku prvý raz v ruke, mierne pokročilý už začína používať aj manuálny režim, ale neovláda ho dokonale.

Kurz je pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o fotografiu - teoreticky aj prakticky, chcú posunúť svoje hranice a skúsiť fotografovať inak, ako do teraz. Dozviete viac o fotografii i filozofii fotografovania.

Posuniete sa nielen v technológii, ale aj vo fotografickom videní. Budete experimentovať s cieľom priblížiť sa k výtvarnej fotografii. Časť kurzu je venovaná postprodukčným úpravám vo Photoshope. Kurz je viac orientovaný na praktickú fotografiu ako na teóriu či históriu. Je zložený z krátkych vysvetlení témy a viac času sa venuje cvičeniam. Kurz posúva bežné fotografovanie na umelecké.

Program

 • Definovanie či skôr zopakovanie základov fotografovania - expozícia, clona, hĺbka ostrosti, druhy objektívov, meranie správnej expozície, lineárne skreslenie.
 • Kreatívny a experimentálny prístup k portrétu človeka formou módneho portrétu. Zdôrazňuje sa autorsky prístup v aranžovaní a osvetlení modelu a imaginatívnosť. Módny portrét môžeme charakterizovaž už nie ako užitú fotografiu, ale umelecké dielo.
 • Základy postprodukcie, upravovania fotografií, retuše, montáže.
 • Zátišie - klasická disciplína vo výtvarnom umení a fotografii, akcentuje kompozičné a obsahové usporiadanie tzv. neživých predmetov "nature morte".
 • Overuje sa hra svetla na povrchu tvaru, dekoratívna účinnosť plochy a štruktúr, obsahová harmónia, spájanie protikladov alebo analýza tvaru a simultánne znázornenie viacerých pohladov.
 • Luminografia slovenský fenomén v histórii fotografie. Výrazový prostriedok luminografie je svetelný zdroj, ktorý vytvára svetelnú stopu na obraze. Luminografia pomáha kreatívnym výtvarným spôsobom vyjadriť nepoznané možnosti fotografie.
 • Mestská krajina - forma subjektívneho výtvarného dokumentu nefiguratívneho resp. figuratívneho charakteru. Zdôrazňuje sa autorský koncept, idea, nápad, mystika a atmosféra priestoru. Pri fotografovaní mestskej krajiny sa využívajú výrazové prostriedky - detailu, vyjadruje sa tvarovosť, redefinícia tvaru, štruktúr, uhol pohľadu, dekompozícia a nachádzanie nových vzťahov.
 • Špecifické techniky výtvarnej fotografie - experimenty s premietaním cielene vytvoreného obrazu na realitu - architektonický priestor alebo telo človeka. Vytváranie novej reality, svetelné koláže, spochybnujúce bazálne a prirodzené vnímanie reality.
 • Fotografická reportáž - forma živej fotografie, sústredenie sa nie len na atmosféru situácie a informácie o udalosti, ale aj na reč gestá a antigestá, akčnosť nepredvídanej situácie vývoja udalostí tzv. sekvenčnosť, priebehovosť, neopakovateľnosť momentu, dramaturgia obrazu a kontakt s fotografovaným objektom. Reportáž, dokument zdôrazňuje moment správnej selekcie, orientácie v pristore, kde sa paralelne a dynamicky mení stav a vývoj udalostí. Zdôrazňuje sa "bresonovský" koncept fotografického prístupu - rozmýšľanie pred a po stlačení spúšte. V momente fotografovania využiť intuíciu a emócie.

 

Pre skôr narodených

Kurz je vhodný pre skôr narodených, teda seniorských milovníkov fotografie vo veku 55+. Skladá sa z interaktívnej teórie s fotoaparátom v ruke, praktických cvičení, fotografických úloh a diskusií nad fotografiami. Je určený pre začiatočníkov aj mierne pokročilých a pre pre majiteľov kompaktov aj zrkadloviek.

Program

Fotografovanie

- od základov rozoberieme funkcie digitálneho fotoaparátu
- vysvetlíme, aké existujú objektívy, ktorý je na čo vhodný
- preberieme poloautomatické a manuálne nastavenia
- vysvetlíme základné pojmy – ISO, WB, hĺbka ostrosti, čas, clona
- vysvetlíme si ako sa vyhnúť základným chybám pri fotografovaní – kompozícia
- v praxi sa zameriame na základné pravidlá pri fotografovaní ľudí (portrét, skupinka, pohyb, detail, reportáž, úloha blesku) a pamiatky (architektúra, práca so svetlom)

Výber vhodnej fotografie

- zo stoviek nafotených fotografií majú len niektoré skutočnú hodnotu
- naučíte sa urobiť autoselekciu, budete vedieť zodpovedať otázku, ktorá fotografia je lepšia a prečo

Práca s nafoteným materiálom - tvorba archívu pre blízkych

- zoznámite sa s programom na správu fotografií – ako vytvoriť galériu, ktorej link môžete
pohodlne posielať blízkym, aby s Vami zdieľali zážitky
- naučíte sa prenášať fotografie do počítača – digitálne úpravy a vylepšenia
- základné operácie s fotografiou – zväčšenie, zmenšenie, orez, vloženie textu, orámovanie
- ako vylepšiť vzhľad fotografie – jas, kontrast, ČB...
- zdieľanie fotografií s priateľmi – príloha mailu, posielanie viac fotografií naraz cez úschovňu
- poslanie alebo prenos fotografií do fotolabu pre tlač

Stredoeurópsky dom fotografie

Je mnoho organizátorov fotokurzov, ale treba si uvedomiť, že nie každý kto fotí je naozaj fotograf a nie každý fotograf je aj dobrý pedagóg. V prvom rade zvážte, aká inštitúcia kurz organizuje, akú má históriu a tradíciu, akých lektorov, ak ho organizuje jednotlivec, má vôbec fotografické vzdelanie (len stredoškolské v obore? vysokoškolské v obore?) alebo to je len človek, ktorý si kúpil digitálny fotoaparát, už dlho a rád fotí, tak si chce privyrábať aj učením? Je uznávaný ako umelecký fotograf u nás alebo dokonca v zahraničí?

Stredoeurópsky dom fotografie je ojedinelá stabilná inštitúcia na Slovensku, lebo sa venuje len fotografiám. Je v kontakte so slovenskými i svetovými špičkami v oblasti fotografie. Prevádzkuje celoročne dve fotografické galérie, v ktorých sa  raz mesačne striedajú výstavy, už 25 rokov počas novembra organizuje najstarší fotografický festival v strednej a východnej Európe, publikuje časopis Fotonoviny, ale aj monografie a katalógy, združuje talentovaných amatérov v Klube priateľov fotografie pri SEDF – cieľom je rozvoj a propagácia neprofesionálnej fotografickej tvorby na Slovensku.
     
A v neposlednom rade organizuje kvalitné fotografické kurzy či fotokurzy pre širokú verejnosť v spolupráci s renomovanými fotografmi – pedagógmi a teoretikmi umenia.

Čo sa nám na tejto ponuke najviac páči

 • Stredoeurópsky dom fotografie
  Stredoeurópsky dom fotografie
 • 25 rokov skúseností
  25 rokov skúseností
 • Špičkoví lektori, umeleckí fotografi, pedagógovia
  Špičkoví lektori, umeleckí fotografi, pedagógovia
 • Kurz pre začiatočníkov, pokročilých alebo skôr narodených
  Kurz pre začiatočníkov, pokročilých alebo skôr narodených
 • 3 mesiace, 1x do týždňa
  3 mesiace, 1x do týždňa

Ukončené
od 144,00 €

Bežná cena: 300- 400,00 €

Hodnotenie zákazníkov ZľavaDňa

Ponuka zatiaľ bez hodnotení.

Táto ponuka je u nás nová, zatiaľ teda nemá žiadne hodnotenia.
Prácou len s preverenými partnermi vám ale garantujeme kvalitu. Na ZľavaDňa je momentálne vyše 585 912 hodnotení, ich priemer je 8,9 z 10.

Kontakt

Stredoeurópsky dom fotografie - OZ FOTOFO

Stredoeurópsky dom fotografie - OZ FOTOFO

Prepoštská 4
81499 Bratislava
+421 905 127 185

matejovicova@sedf.sk
http://www.sedf.sk/

Zobraziť partnerskú stránku

Aktivity v okolí

100
m
Maximiliánova fontána

Maximiliánova fontána

Táto fontána je najstaršou na území mesta Bratislava. Postavená bola v roku 1572 v renesančnom štýle. Priestor, na ktorom fontána stojí, bol už v minulosti hlavným mestským... Viac námestím. Tu sa odohrával verejný život, stála tu tržnica i radnica.

200
m
Dóm sv. Martina

Dóm sv. Martina

Katedrála svätého Martina alebo Dóm svätého Martina je pôvodne gotická sakrálna stavba v historickej zóne Bratislavy. Je najvýznamnejším a najväčším kostolom v Bratislave. Je... Viac jednou z najvýraznejších bratislavských dominánt a po hrade druhým najvyhľadávanejším turistickým objektom hlavného mesta Slovenska.

200
m
Michalská brána

Michalská brána

Je to jediná zachovaná brána z pôvodných štyroch brán bratislavského opevnenia. Meno dostala podľa osady a kostola svätého Michala, ktorá bola neďaleko na predmestí. V budove... Viac Michalskej brány nájdete expoziciu historických zbraní.

400
m
Galéria Nedbalka

Galéria Nedbalka

Galéria sa zameriava na maliarske diela slovenských autorov z 20. storočia. Obrazy tu má približne 500 slovenských autorov. Okrem toho galéria usporadúva aj krátkodobé výstavy.

400
m
Slovenská národná galéria

Slovenská národná galéria

Slovenská národná galéria ponúka aktuálne výstavy moderného aj klasického umenia v Esterházyho paláci. Pravidelne sa tu môžete zúčastniť aj animačnách programov, tvorivých dielní... Viac alebo lektorských výkladov.

500
m
Bratislavský Hrad

Bratislavský Hrad

Bratislavský hrad vystupuje do výšky 85 m nad hladinu rieky Dunaj. V hrade sú sprístupnené výstavy Historického múzea SNM, ktoré opatruje bohatý fond zbierkových predmetov, ktorý... Viac obsahuje najmä kolekcie historického nábytku, výtvarného umenia, hodín, historického skla, porcelánu a keramiky, módne doplnky a predmety zo striebra. Sídlom Historického múzea je Bratislavský hrad. V priestore pod Čestným nádvorím hradu sa nachádza výstava Minulosť a budúcnosť Bratislavského hradu. Dokumentuje a prezentuje bohatú históriu hradu od mladšej doby kamennej.

700
m
Prezidentský palác

Prezidentský palác

Grasalkovičov palác bol postavený v rokokovom štýle v 18. storočí. Za palácom sa nachádza park, ktorý je obľúbeným miestom na oddych. V súčasnosti je sídlom kancelárie prezidenta,... Viac takže nie je verejnosti prístupný.

700
m
UFO Bratislava

UFO Bratislava

Most SNP je jednou z najznámejších stavieb Slovenska. Jeho dominantou je vyhliadka a reštaurácia na vrchole piliera v tvare lietajúceho taniera. Z jej vrcholu sa vám naskytne... Viac nezabudnuteľný výhľad na Bratislavu a v reštaurácii sa môžete výborne najesť.

900
m
Sad Janka Kráľa

Sad Janka Kráľa

Park bol vytvorený v rokoch 1774-76 s cieľom vytvoriť oddychovú zónu pre verejnosť. Dominantou parku je jedinečný záhradný altánok, ktorý bol pôvodne vežou františkánskeho kostola.

1
km
Slavín

Slavín

Slavín je bratislavský pamätník venovaný padlým sovietskym vojakom počas druhej svetovej vojny. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 - 1960 a slávnostne ho odhalili pri... Viac príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960.

1
km
Múzeum dopravy

Múzeum dopravy

Múzeum sa nachádza v zaujímavých priestoroch prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia. Cestná doprava je tu prezentovaná od prvých dopravných prostriedkov... Viac s motorom i bez neho cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. Návštevníka zaujmú prototypy vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne a vojenské vozidlá. Múzeum sa venuje aj histórii železničnej dopravy na Slovensku.

2
km
Horský park

Horský park

Nachádza sa v mestskej časti Staré Mesto. Špecifický je tým, že sa nachádza prakticky v strede mesta a pritom poskytuje prírodné lesné prostredie. Je obľúbeným cieľom miestnych,... Viac ktorí si chcú oddýchnuť pobytom v prírode.

Mohlo by sa vám páčiť