Väčšina ľudí si pri kúpeľoch predstaví bahenné zábaly a rôzne procedúry, ktoré pomáhajú zmierňovať zdravotné problémy. Áno, nájdete tu aj klasické kúpeľné a liečivé procedúry, ale kúpele po novom otvorili svoje brány aj pre ľudí, ktorí si chcú len oddýchnuť, načerpať energiu a zregenerovať telo vo wellness a spa centrách. Kúpele sa jednoducho zmenili, vyskúšajte sami :)


Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele uprostred prírody Šariša majú na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Typická pre tieto kúpele je kúpeľná kolonáda, na ktorej sa nachádza osem liečivých minerálnych prameňov. Veľmi príjemný je aj kúpeľný lesopark, ktorý ponúka oddych od ruchu mesta. Novozrekonštruovaný 4* Hotel Alexander je najluxusnejším hotelom v Bardejovských kúpeľoch. Ponúka výbornú reštauráciu ale aj hotelové wellness so saunami, vírivkami, masážnymi sprchami a fitness. Hostia sú ubytovaní v 75 luxusne zariadených a pohodlných izbách. Odporúčame navštíviť aj Bardejov, len 5 km od kúpeľov, ktoré je naozaj nabité históriou a kultúrou. Okrem toho, že je zapísané v UNESCO, už niekoľkokrát získalo ocenenie Najkrajšie mesto Slovenska.


Nový Smokovec
Kúpele Nový Smokovec sa nachádzajú v centre Tatranského národného parku, vysoko nad všetkým ruchom, hlukom a smogom. Preto sú ideálnym miestom aj pre ľudí s dýchacími problémami. Ich história siaha až do roku 1797. V súčasnosti sú kúpele Nový Smokovec komplexom penziónov, hotelov, liečebných domov a prešli rozsiahlymi rekonštrukciami. Sú príkladom moderných kúpeľov, kde si okrem liečebných procedúr môžete prísť len tak oddýchnuť, na turistiku alebo načerpať sily vo wellness centre.


Sliač
Kúpele Sliač patria k najznámejším kúpeľom na Slovensku. Nachádzajú sa neďaleko Zvolena a ponúkajú komplex hotelových a rekreačných budov. Najznámejšou stavbou je hotel Palace, ktorý je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Kúpele Sliač ako jediné kúpele používajú na liečbu prírodný žriedlový plyn. Ten priaznivo pôsobí na obehové a pohybové ústrojenstvo a na liečbu ženských onkologických chorôb. Okrem krásnej okolitej prírody si môžete vychutnať napríklad atmosféru neďalekého Zvolena alebo Banskej Bystrice.


Brusno
Kúpele Brusno sa nachádzajú v srdci stredného Slovenska, v nadmorskej výške 424 m a sú obklopené ihličnatými lesmi. Práve ich poloha a miestne minerálne pramene toto miesto predurčili na ideálne kúpele. Brusno je známe svojou prírodnou liečivou vodou Brusnianka. Minerálne vody sú tu využívané na pitné a kúpeľné kúry. Kúpele sú otvorené pre ľudí so zdravotnými komplikáciami, ale aj pre tých, ktorí chcú procedúry absolvovať preventívne a relaxačne a milo vás prekvapia aj veľmi pekné priestory a úroveň služieb :).


Lúčky
Kúpele Lúčky ležia na rozhraní Oravy a Liptova, len 14 kilometrov od Ružomberka. Nachádzajú sa v tichom horskom prostredí a majú podobu menších, rodinných kúpeľov. Okrem bohatej ponuky liečebných procedúr vás čaká relax vo skvelom wellness, v ktorom môžete nájsť soľnú jaskyňu, jacuzzi so slanou vodou pripravenou z morskej soli či vonkajšiu časť s vírivkou a saunami. Tieto kúpele sú preto vhodné nielen na regeneráciu zdravia, ale aj na relax a dobrú zábavu. Liptov a Orava sú regióny bohaté na kultúrne a prírodné krásy, takže o aktivity v okolí nebude núdza.


Piešťany
Piešťany a kúpele k sebe jednoducho patria. Nájdete tu množstvo kostolíkov, kúpeľných víl, ako aj múzeum kúpeľníctva. Známa je tiež socha barlolámača na Kolonádovom moste, ktorý je symbolom mesta a kúpeľov. V Piešťanoch sa liečia všetky formy reumatických chorôb či poúrazové stavy, nie sú však iba o liečbe. Môžete tu absolvovať preventívne procedúry alebo len tak oddychovať v saune či na masáži a vychutnať si pár dní v krásnom meste :).


Ružbachy
Ružbachy nájdete neďaleko Starej Ľubovne v krásnom horskom prostredí. Sú vyhľadávaným miestom na liečbu, ale aj aktívny relax. Prírodné pramene vo Vyšných Ružbachoch (vyviera ich tu až 18) obsahujú vysoké množstvo prospešných minerálov. Blahodárnu silu týchto prameňov si užijete nielen počas ozdravných procedúr, ale aj v rámci oddychu napríklad v thermal jacuzzi. Obec je tiež známa vďaka prírodnému kráteru, naplnenému minerálnou vodou, ktorý bol vyhlásený za chránený prírodný výtvor.


Sanatórium Dr. Guhra - Vysoké Tatry
Sanatórium Dr. Guhra v Tatranskej Polianke je zasadené do krásnej prírodnej scenérie v nadmorskej výške 1005 m. Nachádza sa tu odborný liečebný ústav tuberkulózy a respiračných chorôb. Tatranská klíma je priam balzamom pre pacientov s pľúcnymi chorobami. Suchý vzduch, priaznivé pomery slnečného žiarenia, znížený tlak vzduchu a mierna denná teplota bez väčšieho kolísania sú ideálnymi podmienkami na liečbu respiračných ochorení. Ako bonus získate nádherný výhľad na tatranské štíty a množstvo príležitostí na rekreačné aktivity v okolí.


Kúpele Horný Smokovec
Sú jediné tatranské klimatické kúpele pre deti a dorast . Nachádzajú sa vo Vysokých Tatrách, v nadmorskej výške 960 m.n.m. Ide o kúpele rodinného typu, ktoré ponúkajú množstvo liečebných procedúr zameraných na dýchacie cesty, ako napríklad inhalácia, svetloliečba, teploliečba, sauna, plávanie, masáže. Deti trávia zvyšok pobytového času pri vonkajších aktivitách, na čerstvom horskom vzduchu.


Sanatórium Tatranská Kotlina
Už v roku 1891 bola Tatranská Kotlina zaradená medzi prírodné liečebné kúpele. Klíma v tejto lokalite je aj napriek menšej nadmorskej výške považovaná za vysokohorskú, a tak môžeme Tatranskú kotlinu nazvať klimatickými kúpeľmi s veľmi priaznivým účinkom na dýchacie cesty, napríklad pri problémoch s astmou. Sanatórium Tatranská Kotlina poskytuje komplexnú lekársku starostlivosť a diagnostiku, no zároveň tu nájdete aj možnosť rehabilitačných procedúr alebo oddychu vo vírivke, relaxačnom bazéne či v saune pre pacientov aj pre širokú verejnosť. Špecialitou je tu speleoterapia -  dýchacie cvičenie v neďalekej Belianskej jaskyni. Takéto cvičenie v jaskyni urýchľuje liečenie a priaznivo pôsobí na organizmus v ktoromkoľvek veku.