Top zážitky ktoré, na vás čakajú na vianočných trhoch v Budapešti

Vianočné trhy v Budapešti boli tento rok ohrozené kvôli komplikáciám s organizátormi, no nakoniec sa predsa len budú konať. Všetci domáci aj zahraniční turisti z celej Európy môžu teda prúdiť do hlavného mesta Maďarska. Pridajte sa k nám a nasajte vianočnú atmosféru, ochutnajte to najlepšie čo gastro scéna u našich južných susedov ponúka a potešte svojich blízkych originálnymi darčekmi. Prezradíme vám, na čo sa môžete tento rok tešiť na maďarských trhoch.

vianocne darceky zlava

Trhy na námestí Vörösmarty boli v tomto roku neisté

Vianočné trhy v Budapešti patria k najkrajším atrakciám podujatia Budapeštianske Vianoce. Sú známe bohatým kultúrnym programomvýborným jedlom. Každý deň trhy na námestí Vörösmarty navštívia tisíce ľudí. Rovnako ako iné vianočné podujatia, aj tie v Budapešti sa počas pandémiu Covid v roku 2022 zrušili. V roku 2021 však trhy fungovali bez väčších covidových opatrení.

budapest vianocne trhy madarsko

Rok 2022 bol opäť neistý. Posledných 20 rokov organizovala vianočné trhy nezisková spoločnosť Budapest Brand ltd. Samospráva mesta sa však rozhodla, že bude ideálne, aby patronát nad trhmi prevzal 5. obvod mesta, teda magistrát, do ktorého námestie patrí. Spoločnosť Budapest Brand a magistrát Budapešti niekoľkokrát rokovali, ale nedospeli k dohode. Situáciu zachránila organizácia Advent Bazilika. Táto spoločnosť už niekoľko rokov organizovala adventný jarmok pred Bazilikou svätého Štefana a tiež vianočný jarmok v mestskom parku. Advent Bazilika bola dvakrát zvolená za najlepšiu organizáciu podujatia. Vianočné trhy Budapešť 2022 prinesú návštevníkom výnimočný zážitok pod taktovkou tých najlepších.

Kedy navštíviť vianočné trhy v Budapešti?  

Tento vianočný trh v Budapešti bol britským časopisom Time Out zaradený medzi 5 najkrajších vianočných trhov v Európe!

Vianočný trh na námestí Vörösmarty bude otvorený od 18. 11 do 1. 1. 2023 a ponúka množstvo zážitkov.

Prečítajte si aj: Vianočné trhy v Prahe 2022: Toto zažijete na najstarších trhoch v Európe

Odporúčanie na ubytovanie podľa vášho vkusu  

Chcete stráviť víkend v meste nabitom históriou? Vďaka ubytovaniu priamo v Budapešti môžete stráviť deň podľa seba. Urobte si fotografiu s maďarským parlamentom na brehu Dunaja, pozrite si krásy Baziliky svätého Štefana, Štátnu operu, Hrad Vajdahunyad, Rybársku baštu, Hradný vrch a bývalú židovskú štvrť. Po náročnom chodení sa môžete zohriať v známych kúpeľoch Széchenyi. Večer zase odporúčame nasať atmosféru na rozžiarených vianočných trhoch. Aby ste nechodili do „Pešti“ na otočku, ubytujte sa v štýlových hoteloch v centre.

Boutique Hotel Budapest**** na pešej zóne

pobyt Boutique Hotel Budapest

Pobyt v Boutique Hotel Budapest

 

Mediterran Hotel Budapest**** so saunou

pobyt Mediterran Hotel Budapest

Pobyt v Mediterran Hotel Budapest

 

Superior izba hotela Bo33**** v centre

pobyt hotel Bo33 Budapest

Pobyt v Hoteli Bo33

 

Stánky s tradičnými produktmi

Na celom námestí sú v čase adventu drevené domčeky s vianočnou a typickou ľudovou výzdobou.  Dostane vás nielen pestrá výzdoba s vianočným stromom a živý Betlehem, ale aj kvalita tovaru a jedla v stánkoch. Predajcovia musia získať schválenie od špeciálnej komisie, a tak sa na trhoch stretnete so zaručene originálnymi miestnymi výrobkami. Každý pokrm je tu gastronomickým zážitkom. V stánkoch nájdete ľudovoumelecké výrobky, keramiku, kožené výrobky od peňaženiek až po kožuchy, plstené klobúky, modrotlač, výrobky z ručne robeného papiera, ozdoby z prírodných materiálov a ručne vyrobené vianočné darčeky.

Prečítajte si aj: Vianočné trhy: Toto je našich 8 favoritov!

Budapešť = kulinárske zážitky

Ak po toľkom nakupovaní vyhladnete, môžete si zamaškrtiť na tradičných dobrotách. Pre milovníkov kulinárskych zážitkov je Budapešť hotových rajom. Mäsožravcov potešia klobásky, tlačenka, jaternice, pečené mäso, údené kolená či pečené husacie stehná. Nezaostávajú však ani kulinárske špeciality ako huspenina z mangalice, konská klobása, halászlé, plnená kapusta, husacia pečeň obrovských rozmerov, guláš v bosniaku či perkelt z kohútích žliaz. V prípade, že preferujete sladkosti, ochutnajte pochutiny ako medovníčky či trdelníky.

Budapest vianocne trhy

Maďari sú známi svojimi výbornými alkoholickými nápojmi. Môžete vyskúšať ich originálnu pálenku, vianočné víno alebo niekoľko druhov vianočného punču v atypických hrnčekoch, ktoré si môžete zobrať domov.

Druhé centrum vianočných trhov po námestí Vörösmarty, je námestie pred Bazilikou svätého Štefana, kde okrem stánkov s občerstvením a darčekmi nájdete aj klzisko, kde sa môžete vy aj vaše deti vyšantiť. Vianočné stánky sú roztrúsené aj v iných častiach Budapešti, takže o zahriatie pri potulkách historickým mestom nebudete mať núdzu.

vianocne darceky zlava

 


Zdieľaj článok na sociálnych sieťach:

Barbora Rusňáková

PR a Marketing manažér

Baška sa venuje public relations, komunikácii s novinármi, marketingu, copywritingu a spolupráci s influencermi. Miluje cestovanie, o ktorom rada píše. Jej snom je precestovať svet. Vo voľnom čase ju nájdete v divadle, kine, galérii, pri turistike alebo knihe.

Ďalšie články z kategórie Inšpirácie: